تمرکز حواس

سلام عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیزم حالتون چطوره؟! در این پست قصد دارم شما را با راهکار های افزایش تمرکز در هنگام مطالعه آشنا کنم. به شما قول میدهم که اگر راهکار های زیر را به کار ببندید، افزایش چشمگیری در تمرکز حواستون داشته باشید.

داشتن برنامه ریزی درست

برای نظم دهی به کارها و درس ها، داشتن برنامه خیلی مهمه. از آن طرف داشتن برنامه مناسب و درست، از همه چیز مهم تر است. لطفا به موارد زیر در برنامه ریزی دقت کنید: در نوشتن برنامه، بهتر است حجم و زمان مطالعه را به طور دقیق مشخص کنید مثلا فردا می خواهم 8 صفحه از درس زیست شناسی را با تست به مدت 2 ساعت مطالعه کنم. خودتان را موظف کنید که حجم مشخص شده را در آن مدت زمان کاملا مطالعه کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید “سنگ بزرگ نشانه نزدن است” پس با توجه به توانایی خودتون حجم و زمان را مشخص کنید و کم کم، حجم کار را بیشتر کنید. چک لیست داشته باشید، یعنی هر شب بررسی کنید که عملکرد امروزتون چه جوری بوده؟ آیا توانستید تمام برنامه را انجام دهید؟ چه کارهایی را انجام ندادید؟ چی شد که انجام ندادید؟ چیکار کنید که عملکردتون بهتر بشه؟

کنترل افکار مزاحم

افکار را نمیشه حذف کرد اما می توانیم کنترلشون کنیم. عمده مشکلات افراد در داشتن تمرکز حواس روی این موضوع است که نمی توانند روی افکار خود مسلط شوند. به نکات زیر توجه کنید: افکاری که هنگام مطالعه به سراغتان می آید را یادداشت کنید و در زمانی پرت به آن ها فکر کنید یا کلا یک تایمی از روز را برای فکر کردن به مسائل دیگر قرار دهید. کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که یک کاغذ را به 3 قسمت تقسیم کنید، یک قسمت آن برای صبح و دو قسمت دیگر برای بعد از ظهر و شب. هر موقع حواستون پرت شد یک خط در قسمت مربوطه بکشید، بعد از مدتی که این تمرین را انجام دادید مشاهده می کنید رفته به رفته از تعداد خط ها یعنی حواسپرتی های شما کم شده است. افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. نمی تونم و نمیدونم و نمی خوام را بریزید دور. یک جمله ای زیبایی کریستوفر مارلو دارد که خالی از لطف نیست که در اینجا بیان کنم. کریستوفر میگه آنچه که زندگی را برای ما غم انگیز ساخته، پیری و پایان لذت ها نیست، بلکه قطع امید است. اگر شما امیدوار نباشید و همش ساز منفی بزنید مطمئن باشید به جایگاهی که شایسته شماست نخواهید رسید. در هنگام مطالعه، کاملا تمرکز و حواستون را روی همان درس بگذارید. یکی از معضلات دانش آموزان این هست که مثلا داره ریاضی میخونه حواسش به فیزیک هم هست.

مکان و محیط مناسب برای مطالعه

یکی از مهم ترین شاخصه های تمرکز حواس، مکان و محیط مطالعه است. 

در جایی که مطالعه می کنید مثلا در پشت میز، کاری غیر از مطالعه کردن در آن مکان انجام ندهید. به نوعی خودتان را شرطی کنید که آن مکان فقط برای درس خواندن است نه کاری دیگر، حتی اگر خواستید در مورد موضوعی غیر از درسی که الان دارید می خوانید فکر کنید، مکان مطالعه را ترک کنید و در جای دیگر به آن موضوع فکر کنید. 

شلوغی میز و محیط باعث حواسپرتی می شود. حتما روی میزتون فقط و فقط درسی که الان می خواهید مطالعه کنید وجود داشته باشد، به هیچ عنوان درس دیگری را روی میز نگذارید چون ذهنتون با درس و مسائل دیگر درگیر میشود.

سر و صدای زیاد هم  باعث حواسپرتی می شود البته به این نکته توجه داشته باشید که درس خواندن در سکوت مطلق هم خوب نیست و این یک عادت در شما می شود. از آنجایی که در امتحانات کلاسی و آزمون ها و طبیعتا در کنکور، قطعا سر و صدا هایی وجود دارد به مشکل بر خورد می کنید.

وضعیت یا پوزیشن شما هنگام مطالعه باید صحیح باشد. به هیچ عنوان در رختخواب یا به حالت خوابیده مطالعه نکنید.

دما و نور

دما و نور هم به نوعی تاثیرگذار اند. مکانی که شما در آن درس می خوانید نباید زیادی سرد و زیادی گرم باشد. بهتر است از دو نور سفید و آفتابی استفاده شود.

محققان دانشگاه کرنل، به یک دستاورد جالبی رسیدند، آن ها دما را از 20 به 25 درجه سانتی گراد افزایش دادند و متوجه شدند، خطاهای تایپ 44% کاهش و بازده 150% افزایش پیدا کرده است.

تند خوانی

کند خوانی یکی از بدترین مواردی است که سبب کاهش کیفیت و تمرکز در مطالعه می شود. کلمه به کلمه خواندن، دوباره خواندن از این قبیل موارد کند خوانی محسوب می شوند. باید سرعت خواندن و سرعت اندیشیدن شما هماهنگ باشد نه خیلی کند نه خیلی تند بخوانید، به جای کلمه کلمه خواندن، عبارت را بخوانید.

تنوع دادن

در طول روز درس های مختلفی را در برنامه خود قرار دهید. اگر در یک تایمی حوصله و تمرکز بر روی یک درسی را نداشتید، بهتر است یک درس راحت تر انتخاب کنید و در آن زمان مطالعه کنید. به عنوان مثال امروز در برنامه هم خواندن درس ریاضی هست و هم خواندن درس زبان انگلیسی. جای این دو تا درس را عوض کن یعنی الان که حوصله خواندن ریاضی را نداری به جاش زبان بخون و تایمی که برای زبان بود را به ریاضی اختصاص بده.

مثل عنکبوت باش

در روش عنکبوتی گفته میشود که اگر شما، تار عنکبوتی را تکان دهید عنکبوت در ابتدا نسبت به این قضیه واکنش نشان می دهد و در جست و جوی چرایی این موضوع می رود. اما وقتی چند بار دیگر تار عنکبوت را تکان دهید، عنکبوت عکس العملی از خود دیگر نشان نمی دهد و متوجه می شود حشره ای به دام نیفتاده است.

از این روش این جمله مهم را یاد بگیر که نگذار هیچ چیزی ذهن شما را درگیر کند و باعث حواس پرتی شما شود. نگذارید سر و صدا، رفت و آمد ها باعث فروپاشی تمرکز شما شود.

گفتن عبارت تاکیدی و شاد زیستن

در مواقعی که حواستون از درس و هر چیز دیگری پرت شد، عبارت ” به خودت بیا حواست را جمع کن” را بگید.

کلا انرژی مثبت به خودتون دهید، همیشه تکرار کنید “من میتوانم- من بهش میرسم- قبلا تعداد زیادی توانستند پس من هم میتوانم”

تقسیم کردن زمان

تایم هر بخش از برنامه اگر زیاد باشد در خیلی از موارد باعث افت تمرکز می شود. پیشنهاد ما این است تایم های هر قسمت یا درس از برنامه اتون بیشتر از 2 ساعت نشود! بهتر است پس از هر 90 دقیقه مطالعه کردن، 15 دقیقه استراحت کنید. اگر تمرکز شما خیلی کم است و نمی توانید یک ساعت و نیم پشت سر هم سر درس باشید، بهتر است تایم ها را نیم ساعت یا بیست دقیقه بچینید و استراحت کوتاهی بین آن داشته باشید. البته در همه موارد سعی کنید به مرور زمان، در تایم کم، حجم مطالعه اتون را بیشتر کنید.

مشخص کردن چرایی درس خواندن

برای خودتان مشخص کنید که چرا دارید درس می خوانید؟ اصلا چه هدفی پشت اش هست؟ با درس خواندن به کجا میخوایید برسید؟ چقدر باید مطالعه کنید تا به هدفتون برسید؟ چه ابزاری برای رسیدن به این هدف نیاز دارید؟

به سوالات بالا برای خودتون پاسخ بدید قطعا کمک کننده است.

عاشق مطالعه کردن باشید

با تمام وجود عاشق و علاقه مند به مطالعه و درس باشید، این عشق واقعی به مطالعه زمانی بوجود می آید که هدفی پشت مطالعه کردن باشد مثلا این هدف میتونه رسیدن به یک رشته و دانشگاه عالی باشد.

قدم اول همیشه سخت است، اما بعد از مدتی به قدری ساده میشود که اصلا فکرش را هم نمی کردید، پس زود نا امید نشوید و شروع کنید و در کنارش تلاش و پشتکار نیز داشته باشید.

همیشه شاد زندگی کنید و از مطالعه کردن لذت ببرید. یک جمله ای زیبایی از حسین رحمت نژاد هست که میگه “چرا همه ی لذت را در خوشی می دانیم، مگر خواندن لذت ندارد؟ آن هم چه لذتی.

نه گفتن را یاد بگیرید و اراده خود را تقویت کنید

شاید براتون پیش آمده باشه که دارید درس میخونید، یهو یکی از دوستانتون زنگ میزنه میگه، بیا بریم بیرون. در اینجا اگر شما اراده نداشته باشید و هنر نه گفتن را بلد نباشید قطعا تو رودروایستی گیر می کنید و میروید و اینجاست که کتاب ها از دست شما ناراحت میشوند و میگند ما را دور ننداز، ما اونقدر ها هم بد نیستیم😂

پس به فکر آینده خودتون باشید و قاطعانه جواب دهید که نه نمی تونم.

فعال باشید

نکات مهم را هایلایت کنید یا زیر آن ها خط بکشید. می توانید انگشت سبابه یا مداد خود را زیر هر خط که می خوانید حرکت دهید.

خواب و تغذیه

هیچ وقت از خوابتون برای درس نزنید چون بی فایده است. کمبود خواب باعث مشکل در حافظه و تمرکز و خستگی در طول روز، تحریک پذیری، افزایش سطح هورمون های استرس زا مثل کورتیزول و آدرنالین و… میشود. از آن طرف پرخوابی هم مشکلات خود را دارد. پس سعی کنید به اندازه بخوابید و بهتر است به جای کاهش خواب، ساعت بیداری تون را بهتر مدیریت کنید که بازدهی بالاتری داشته باشد.

پیشنهاد میکنم حتما یک چرت کوتاه در طول روز داشته باشید، عملکرد شما را افزایش می دهد.

تشنگی و گرسنگی از عواملی هستند که روی تمرکز تاثیر مستقیم دارند. 

شکلات تلخ، ماهی، کلم بروکلی، کدو، اسفناج و… باعث تقویت مغز می شود.

استفاده محدود از گوشی و اینترنت

استفاده بیش از حد و مداوم از موبایل و در معرض وای فای و اینترنت بودن یکی از مهلک ترین، اثرات مخربی است که روی انسان می گذارد. در سال 2013 گروهی از دانش آموزان دانمارکی اذعان داشتند، شبهایی که کنار موبایلشان می خوابند، پس از بیدار شدن از خواب، تمرکز لازم را ندارند و نمی توانند روی درس هایشان تمرکز کنند. پس از مطرح شدن این قضیه، تحقیقاتی بر روی گیاهان انجام دادند. تعدادی گیاه را در اتاقی با امواج وایفای و تعدادی دیگر را در اتاق خالی از این اموج قرار دادند، پس از مدتی مشاهده کردند، گیاهانی که در معرض تشعشات وای فای قرار داشتند، هیچ رشدی نکردند، در حالی که دسته دیگر، رشد قابل توجهی داشتند.

هنگام مطالعه به هیچ عنوان موبایل خود را در کنارتون نگذارید که باعث حواسپرتی و قرار گرفتن در امواج ها خواهید شد. بهتر است اگر ضرورتی به استفاده از آن در طول روز ندارید، یک تایمی بعد از اتمام کارهاتون از موبایل استفاده کنید.

ورزش کنید

ورزش کردن، با افزایش جریان خون در مغز، تمرکز شما را بیشتر می کند و باعث کاهش استرس و اضطراب میشود و همینطور روی خلق و خو اثر مثبتی دارد.

دوست خوبم برای افزایش تمرکزتون چه کاری انجام می دهید؟ در قسمت دیدگاه ها ارسال کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.